در : صفحه اول » اخبار » گزارشی از وضعیت دهها زندانی سیاسی عرب احوازی

گزارشی از وضعیت دهها زندانی سیاسی عرب احوازی

گزارشی از وضعیت دهها زندانی سیاسی عرب احوازی

فعالان حقوق بشر احوازی نام دهها تن از زندانیان سیاسی، امنیتی، فعالان فرهنگی و عقیدتی عرب احوازی را تهیه کرده تا در دسترس سازمان های بین المللی و سایر فعالان در زمینه حقوق بشر قرار گیرد.

با نگاهی به لیست زیر دریافت می کنیم که این افراد سالهاست در زندانهای جمهوری اسلامی ایران در بدترین شرایط جسمی، روحی و روانی به سر می برند. وضعیت بسیار بد زندانها به لحاظ بهداشتی، عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان بیمار، بد رفتاری زندانبانان، غیر استاندارد بودن زندانها و اسکان تعداد زیادی از زندانیان در فضاهای کوچک و غیر مناسب به لحاظ مساحت و امکانات، بی خبری زندانیان از جهان خارج از زندان به دلیل در اختیار نداشتن رادیو، تلویزیون و روزنامه و عدم امکان تماس تلفنی هفتگی و بسیاری موارد دیگر گویای این است که در زندان های جمهوری اسلامی و به ویژه در زندان های اقلیم احواز ، فاجعه های زیادی رخ می دهند که جهان آزاد از آنها بی خبر است.

 لیست زیر برای روشنگری عموم و استفاده “با ذکر منبع” در اختیار مجامع حقوق بشری و خبرگزاری ها قرار می گیرد.

۱- فهیمه اسماعیلی ( بدوی): ٣٣ ساله، معلم دوره ابتدایی است که در تاریخ ۷ آذر ۱۳۸۴ در حالی که ۸ ماهه باردار بود، به همراه همسرش علی مطیری بازداشت شد.  یک ماه بعد، دختر آنها، سلمى در زندان به دنیا می آید. مقامات قضایی، سه شرط برای آزادی فهیمه مقرر می کنند: ۳۰۰ میلیون تومان وثیقه بگذارد، از شوهرش به طور غیابی طلاق بگیرد و اسم دخترش را از یک اسم عربی غیر مذهبی، به نام دیگری تغییر دهد.

خانم اسماعیلی شروط تحمیلی نیروهای امنیتی را نمی پذیرد و به همین دلیل به ۱۵ سال زندان محکوم می شود. علی مطیری، تحت شکنجه های شدید و فشار زیاد به دلیل زندانی بودن همسر و دختر نوزادش، اتهام موجه بر علیه خود را می پذیرد و در ۲۸ آذر ۱۳۸۵ اعدام می شود. فهیمه به زندان یاسوج تبعید شده و سلما، که حالا ۷ ساله است، تمام این سالها را بدون پدر و مادر سر کرده است.

٢- یوسف سیلاوی: حدودا ۵۰ ساله، ایشان هیچ گونه فعالیت سیاسی یا فرهنگی نداشته و فقط به دلیل وابستگی فامیلی با یک فعال سابق( متوفی) سیاسی مقیم لندن در شهر احواز بازداشت شد.  بیش از ۴ سال است که تمامی نهادهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی از پاسخگویی درباره آن طفره می روند. تمامی تلاش های خانواده او و پیگیری های قضایی و حقوقی درباره وضعیت او ثمر بخش نبوده است.

٣- هانی باوی: دانشجو و فعال فرهنگی – دانشجویی اهل شهر احواز است که در تاریخ  ١١-٨-٢٠٠۵ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به حبس در تبعید در زندان یزد محکوم شده است. تمام مدت زمان محکومیت هانی باوی بیش از یک سال است که پایان یافته اما هنوز دادگاه حکم آزادی او را صادر نکرده و گفته می شود دادگاه به امر وزارت اطلاعات از صدورحکم آزادی ایشان خودداری می کند.

 برخی از بازداشت شدگان شهر فلاحیه(شادگان):

۴- سید أمین موسوی ( فرزند سید عبدالله، ٢۶ ساله)، ۵- عبدالله محیی، ۶- سید خلیل طاهری موسوی (فرزند خلیل)، ٧- حمید هادی، ٨- علی هادی معلى، ٩- جاسم محمد عیسى، ١٠- جمال عبد الخضر:

این تعداد از بازداشت شدگان (ردیف ۴ تا ۱۰) اهل شهر فلاحیه هستند که در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۴ بازداشت شدند. آنها به اتهام ترویج مذهب اهل سنت در زندان کارون بسر می برند و احکامشان هنوز صادر نشده است.

١١- حسن هاشمی: اهل شهرمحمره(خرمشهر) که در سال ۱۳۸۹ شمسی بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت سیاسی از سوی دادگاه انقلاب شهر احواز به ١٠ سال حبس و ۵ سال تبعید محکوم شده بود. حسن هاشمی در حال حاضر در زندان کارون شهر احواز محبوس است.

١٢- حمزه سواری: فرزند لفته، فعال سیاسی اهل منطقه شکاره ٣ شهر احواز است که در سال ۲۰۰۵ بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا و فساد فی الارض از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز به حبس ابد در زندان کارون محکوم شده است.

١٣- علی رضا نزاری (سیدضیاء نزاری): ۵۵ ساله، فعال سیاسی اهل شهر محمره(خرمشهر) است که در سال ۲۰۰۸ بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۰ سال حبس در زندان کارون محکوم شده بود. وی در حال حاضر مدت تبعید ۴ ساله در شهر کهنوج  استان کرمان را سپری می کند.

١۴-  طاهر مزرعه: فرزند علی، فعال سیاسی اهل منطقه ابوحمیضه شهر خفاجیه(سوسنگرد)  است که در سال ۲۰۰۶ در سوریه بازداشت شده و به ایران تحویل داده شد. وی به ۱۰ سال حبس و ده سال تبعید در شهر دامغان محکوم شده و همکنون مدت تبعیدش را سپری می کند.

١۵- عبدالامام زایری: فرزند محمود، فعال سیاسی اهل منطقه کانتکس شهر احواز است که در سال ۲۰۰۵ بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا و فساد فی الارض از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز به حبس ابد در زندان کارون محکوم شده است. عبدالامام زایری از خونریزی معده رنج می برد.

١۶- عبدالامیر چلداوی: فرزند بطوش، فعال سیاسی اهل کوی علوی شهر احواز است که در سال ۲۰۰۶ بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب احواز به قضاوت قاضی محمودی، به ۱۰ سال حبس در زندان کارون محکوم شده است.

١٧- عبدالزهرا هلیجی:  فرزند خزعل، فعال سیاسی منطقه شکاره ١ شهر احواز است که در سال ۲۰۰۵ بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه باخدا و فساد فی الارض از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز به حبس ابد در زندان کارون محکوم شده است. وی از عفونت شدید در پای راست رنج می برد و نیاز به جراحی فوری دارد. این زندانی پیش از ورود به زندان در یک عمل جراحی یک قطعه میل در پای او نهاده شده که طبق نظر پزشکان اکنون بایستی این قطعه فلزی به واسطه جراحی مجدد از پای ایشان خارج شود.

١٨-علی ساعدی: فرزند  قاسم، اهل شهر احواز که در شهریور ۱۳۸۶ بازداشت شد. وی به اتهام محاربه باخدا، تبلیغ علیه نظام، ارتباط با بیگانه و اقدام علیه امنیت ملی از سوی دادگاه انقلاب احواز به دو بار اعدام و ١٧ سال حبس محکوم شده است. وی فعلا در زندان کارون بسر می برد. اداره اطلاعات  این فعال عرب احوازی را به مدت بیش از دوسال درزندان انفرادی حبس کرده وتحت بدترین شکنجه ها قرار داده و بدون داشتن حتی وکیل تسخیری، بواسطه سه بار تغییر قاضی پرونده و پرونده سازی علیه وی، او را به دو بار اعدام و۱۷ سال حبس محکوم کرده است. حکم صادره علیه این شهروند هم اکنون در دیوان عالی کشور در دست بررسی است. ایشان همراه با چند نفر دیگر طی سه سال ( ٨۶ تا ٨٨ شمسی) توسط سه قاضی و در سه شعبه  مختلف در دادگاه انقلاب احواز محاکمه شدند. در ابتدا “قاضی محمودی ” سپس  قاضی ” نورآبادی” و در نهایت قاضی ” تورَک” در شعبه یک دادگاه انقلاب احواز، این افراد را محاکمه کردند.

 ١٩- غازی حیدری: فرزند عبدالزهرا و متولد سال ١٣۵۴ شمسی، تحصیل کرده مهندسی مکانیک و فعال سیاسی  است که در ماه مه ٢٠٠٩ توسط اداره اطلاعات احواز بازداشت شده بود. وی در تاریخ ۴/ ٩/ ١٣٨٨ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی احواز به ریاست قاضی مرتضى تورک به ١٠ سال حبس تعزیری محکوم شده بود که حکم وی نیز در شعبه سیزده دادگاه تجدید نظر استان مورخه ١/١٢/١٣٨٨ به ریاست قاضی غلامحسین ذات عجم و مستشار دادگاه محمود مهرگان تأیید گردید.

غازی حیدری ، قبل از بازداشت بعنوان مهندس مکانیک درشرکت لوله سازی احواز شاغل بوده است . این روشنفکر ، نویسنده و فعال فرهنگی به جز فعالیتهای فرهنگی و حقوق بشری هیچ گونه فعالیت دیگری نداشته و معتقد به فعالیتهای مسالمت آمیز است. اتهام های مهندس حیدری استفاده از اینترنت از طریق  ورود به وب سایتهای  فلیتر شده مخالفین نظام، استفاده از کتابهای الکترونیکی، تهیه و ارسال نمودارهائی از آمار دستگیر شدگان و محکومین به اعدام و ضدیت و عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران بوده که ایشان تمام این اتهام ها را نزد قاضی انکار و اقرار به آنها نزد نیروهای امنیتی را ناشی از شکنجه شدید دانسته است. در همان روزهای تحقیق در بازداشتگاه اطلاعات در اثر شکنجه شدید جسمی و روانی دو دنده از قفسه سینه  مهندس حیدری می شکند و چندین ماه وی را در سلول انفرادی  همراه با شکنجه فیزیکی و روحی نگه می دارند.

 ۲۰- کاظم خوش نمک ( خضیراوی):  فرزند عبدالحسین، اهل شهر عبادان است که در فروردین سال ١٣٨٧ شمسی بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی محمودی به ۱۰ سال حبس در زندان کارون محکوم شده است. این زندانی از فشار خون و بیماری دیابت رنج می برد.

٢١- ناظم بریهی: فرزند صگبان ومتولد ۱۳۶۵ شمسی، فعال سیاسی و طلبه  علوم دینی اهل شهر حمیدیه است که در تاریخ ١٧/٧/١٣٨۴، بازداشت شده است. شعبه یک دادگاه انقلاب احواز او را به اقدام علیه امنیت ملی، محاربه باخدا و إفساد فی الارض متهم کرده است. ناظم بریهی از بیماریهای پوستی رنج می برد.

٢٢- نعمت الله عبیات: وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به  ١٠ حبس در زندان کارون محکوم شده است.

٢٣- یحیى ناصری: فرزند منصور متولد ١٣۵٧، فعال سیاسی اهل شهر احواز است که در تاریخ ١٠/٧/١٣٨۴بازداشت شده بود. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه باخدا و إفساد فی الارض از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز به حبس ابد در زندان کارون محکوم شده است.

٢۴- علی حلفی: فعال سیاسی اهل شهر حمیدیه است که در سال ۲۰۰۵ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه باخدا و إفساد فی الارض، از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز به ۳۰ سال حبس در زندان  گناباد محکوم شده است.

۲۵- رمضان عذاری ناصری: ۴۱ ساله، فعال سیاسی اهل شهر منطقه کوت عبدالله شهر احواز است که در سال ۲۰۰۶ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه باخدا، به ۳۰ سال حبس در زندان اقلید محکوم شده است. وی از درد و عفونت در پاها رنج می برد.

٢۶-جلیل مجدم: فعال سیاسی ۴۲ ساله و اهل شهر عبادان است که در سال ٢٠٠۶ بازداشت شده است. وی به اتهام محاربه با خدا واقدام علیه امنیت ملی به ۱۰ سال حبس در زندان اراک محکوم شده است.

٢٧- رحیم عفراوی: فعال سیاسی اهل کوی علوی شهر احواز است که در سال ۲۰۰۰ بازداشت شده بود. وی به اتهام محاربه باخدا و اقدام علیه امنیت ملی به ۲۵ سال حبس در زندان جیرفت کرمان محکوم شده است.

٢٨-علی منبوهی: فعال سیاسی اهل شهر حمیدیه است که در سال ۲۰۰۰ میلادی بازداشت شده است. وی به اتهام محاربه باخدا و اقدام علیه امنیت ملی  به ۲۵ سال حبس در زندان جیرفت کرمان محکوم شده است. وی از بیماری دیابت و چربی خون رنج می برد.

٢٩- عادل سعدونی: ۲۴ ساله ساکن کوی علوی شهر احواز، در تاریخ ٢٢ فروردین ١٣٩٢ شمسی توسط اداره اطلاعات احواز بازداشت شد. وی از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب احواز به قضاوت شعبونی، به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران متهم شده است.

٣٠- صالح تامولی ( طرفی): ٣١ ساله اهل کوی علوی شهر احواز، در تاریخ ٢٢ فروردین ١٣٩٢ شمسی بازداشت شده است. وی به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب احواز به قضاوت شعبونی، به ٣ سال زندان محکوم شد.

٣١- رسول مزرعه: فعال سیاسی در سال ۲۰۰۶ در سوریه بازداشت شده و به ایران بازگردانده شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و عضویت در سازمان معاند با نظام جمهوری اسلامی ایران، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی احمدی به ۱۵ سال حبس در زندان یاسوج محکوم شد. وی از بیماری عفونت مثانه رنج می برد.

٣٢- فالح  نیک سرشت(منصوری): فرزند عبدالله، تبعه کشور هلند است که در سال ٢٠٠۶ توسط سازمان امنیت سوریه بازدشت و به اطلاعات تحویل داده شد.وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و تأسیس سازمان مخالف با نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی احمدی به ٣٠ سال حبس در زندان سمنان محکوم شده است. ایشان در خارج از کشور فعالیتهای حقوق بشری وسیعی داشت و به پاس فعالیتهایش از ملکه هلند مدال افتخار دریافت کرده بود.

٣٣- علی چبیشاط: علی چبیشاط ( کعبی) فرزند حبیب متولد ۲۸ اکتبر ۱۹۶۶ ساکن روستای کعب خلف مسلم از توابع شهرستان سوس(شوش) که در تاریخ ١١-١١-٢٠١٢ بازداشت شده است. وی شاعر معروف شهرستان سوس است. در مراسم فاتحه خوانی مادر علی چبیشاط، نیروهای اطلاعاتی بدون ارائه هرگونه حکم بازداشت او را همراه دو فرزندش با نام های حسین چبیشاط ۲۹ ساله و صلاح الدین چبیشاط ٢٢ ساله، بازداشت کرده و به بازداشتگاه اطلاعات بردند.

 علی چبیشاط به صورت وحشیانه ای مورد شکنجه فیزیکی و روحی  قرار گرفته به طوری که فرزندان وی در همان روزهای اولیه بازداشت در مقابل چشمانش شکنجه  شده اند و حتى ناخن های او توسط شکنجه گران کشیده شده است. او از شکستگی دنده ها رنج می برد و چندین بار در اداره اطلاعات به علت وخامت وضعیت جسمانی اش به بیمارستان  فاطمه الزهراء احواز انتقال داده شده است. وی به اتهام وی اقدام علیه امنیت کشور و محاربه با خدا، به اعدام محکوم شده و در زندان قنیطره (دزفول) نگهداری می شد و پرونده وی در دیوان عالی کشور است.

٣۴-سیدخالد(یاسین) موسوی: فرزند سید سعدون، ٣۵ ساله متأهل و اهل سوس( شوش) است که در تاریخ ١١-١١-٢٠١٢ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و محاربه با خدا، به اعدام محکوم شده است. وی در زندان دزفول بسر می برد و پرونده اش در دیوان عالی کشور در دست بررسی است.

٣۵- سلمان چایان: ٣٢ ساله فرزند مشحوت، متأهل دارای یک فرزند، واهل شهر سوس(شوش) است که در تاریخ ١١-١١-٢٠١٢ بازداشت شده بود. این  فعال فرهنگی بدلیل فعالیتهایش پیشتر دو بار بازداشت شده و ٢ سال حبس را سپری کرده بود. در تاریخ ٢٧/٧/٢٠١٣ وضعیت سلمان وخیم شده و او را به بیمارستان فاطمه زهراء منتقل می کنند. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و  محاربه با خدا به ۲۵سال در زندان دزفول محکوم شده و گویا پس از تایید حکم به یزد تبعید خواهد شد.

٣۶- احمد دبات: فرزند علیوی، فعال سیاسی اهل شهر سوس(شوش) است که در اوایل سال ۲۰۱۲ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ٢٠ سال حبس و تبعید در زندان شهر رشت محکوم شده است.

وی متاهل ودارای یک فرزند دختر است. احمد از دوران دبیرستان به فعالیت فرهنگی و شعر وادب عربی شدیدا علاقه مند بود. وی همانند دیگر جوانان عرب هر فرصتی را غنیمت می شمرد تا گرایش ها و عقایدش را از طریق شعر علنی سازد و به دیگران عرضه نماید تا در راه روشنگری جامعه اش قدمی برداشته باشد. احمد دبات اولین بار در سال ۲۰۰۹ در سن ۱۸ سالگی توسط اطلاعات شهر سوس بازداشت شد ودر مدت بازداشت چند ماهه اش به شدت شکنجه شد. در اثر شکنجه بدن وی از چند ناحیه دچار سوختگی شدید شده وشماری از دندانهایش شکسته وناخنهای انگشتان دست و پایش از بیخ کنده شده است.

٣٧- ماهر کعبی ( زغیبی): فرزند رحیم، اهل شهر سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره(دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ١٠ سال حبس  و تبعید در یکی از شهرهای شمال ایران محکوم شده است.

٣٨- علی کنانی ( جع جع): فعال سیاسی اهل شهر سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره(دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ٢٠ سال حبس و تبعید در زندان  شهر ساری محکوم شده است.

٣٩- سجاد بیت عبدالله: فعال سیاسی اهل شهر سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ۱۵ سال حبس و تبعید در زندان  شهر گرگان محکوم شده است.

۴٠- جعفر کعبی: فعال سیاسی اهل سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ۱۵ سال حبس و تبعید در زندان یزد محکوم شده است.

۴١ یوسف خسرجی: فعال سیاسی اهل شهر سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) معروف به “اندی” به ١٠ سال حبس و تبعید در زندان شیراز محکوم شده است.

۴٢- احمد کعبی (زغیبی): فرزند رحیم، فعال سیاسی اهل شهر سوس(شوش) است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، محاربه باخدا از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به  ۱۵ سال حبس در تبعید در زندان کرمان محکوم شده است.

 ۴٣- غلامعباس( سعید) ساکی: در کشور سوریه دستگیر و در اوائل سال ١٣٨۵ شمسی به ایران تحویل داده شد. سعید ساکی ۴ سال و نیم در بازداشتگاه انفرادی اطلاعات احواز زندانی بوده و سه ماه را در زندان اوین بسر برده بود. پس از آن در شعبه ۴ دادگاه انقلاب احواز به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی قاضی مرتضى کیاستی به ۵ سال حبس محکوم شد. دادگاه انقلاب احواز مدت زندانی بودن وی در سلول انفرادی اطلاعات را به حساب نیاورده و وی هماکنون در زندان قنیطره (دزفول) تحت سخت ترین شرایط و با وضعیت جسمانی بسیار بدی بسر می برد. سعید ساکی از بیماری فشار خون بالا رنج می برد.

۴۴- عباس صگوری: ٣۴ ساله ، فعال سیاسی اهل شهر سوس، در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ۱۵ سال حبس در تبعید در زندان همدان محکوم شد.

۴۵- حسن ناصری: فعال سیاسی اهل سوس(شوش)، ، در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و ارتباط با سازمانهای خارج از کشور از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب قنیطره (دزفول) به ریاست قاضی معروف به “اندی” به ٢٠ سال حبس تبعید در زندان  شهر سبزوار محکوم شد.

۴۶- خالد حردانی: اهل شهر احواز و محکوم به حبس ابد در زندان رجائی شهر، در کرج است. خالد حردانی زندانی امنیتی است که ١٣ سال است، دوران محکومیت خود را در زندان اوین و رجایی شهر سپری می‌کند.

حردانی سال ١٣٧٩ به همراه خانواده و تعدادی از خانواده های بستگانش به علت تحت فشار بودن از سوی نیروهای امنیتی رژیم در احواز، قصد فرار با هواپیمای مسافربری احواز _ بندرعباس را داشته است و در اثر این اقدام بازداشت شد. این ماجرا بعدها سوژه فیلم “ارتفاع پست” ساخته “ابراهیم حاتمی‌کیا” شد.

خالد حردانی در دوران زندان ٨ بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است ولی درمان او به دلیل آلودگی محیط زندان موثر نبوده و پزشکان زندان بارها خواستار اعزام او به بیمارستان‌های تخصصی شده‌‌اند و این موضوع مورد تأیید کارشناسان پزشک قانونی قرار گرفته اما مسئولان زندان از اعزام این زندانی سیاسی ممانعت به عمل می‌آورند.

مادر خالد حردانی سعی و تلاش زیادی کرد که فرزندش اعدام نشود، اما ٨ روز قبل از ابلاغ لغو حکم اعدام خالد حردانی، مادر رنج دیده وی در اثر شکنجه‌های روحی و روانی از طرف مسئولین قوه قضاییه و مأموران امنیتی رژیم، فوت کرد.

خالد حردانی طی دوران زندان حتی برای درمان هم اجازه مرخصی نداشته و در این مدت بارها بر اساس اتهاماتی واهی، برای وی پرونده سازی شده که آخرین مورد آن هشتم مهر‌ماه سال ۱۳۹۲ است که اتهام توهین به رهبر رژیم ایران به وی نسبت داده شده است.

 ۴٧- حسن عبیات: فرزند جلاو، متولد ١٣۵٧ و اهل شهر حمیدیه است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شد. وی متاهل و دارای یک فرزند است. وی از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب احواز توسط قاضی فرهادوند به محاربه و اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با خارج متهم شده وهماکنون در زندان کارون در انتظار صدور حکم بسر می برد. حسن عبیات فارق التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه پیام نور شهر خفاجیه است. وی به همراه برادر و پدرش در مغازه کوچک(کبابی) در شهر حمیدیه کار می کرد. خانواده آنها از لحاظ اقتصادی در فقر شدیدی بسر می برد و در زیر خط فقر روزگار سر می کنند. تنها منبع روزی این خانواده مغازه جگر فروشی است. حسن عبیات از درد گوش و بیماری معده رنج می برد.

۴٨-خالد عبیداوی: متولد ١٣۶۴ فرزند جمعه اهل کوی مستضعفین شهر حمیدیه است که در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شد. اتهام وی محاربه و ارتباط با گروه های خارج از کشور است. پرونده وی نزد شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی فرهادوند است و وی منتظر صدور حکم می باشد. تحصلات وی در سطح دبیرستان است. خالد عبیداوی بیکار است و هیچ منبعی برای رزق و روزی جز درآمد اندک پدرش از کشاورزی، ندارد. وی در کار کشاورزی به پدر خود کمک می رساند. خانواده خالد عبیداوی که خانواده ای پر تعداد است در فقر شدیدی بسر می برند و در خانه ای خرابه در شهرستان حمیدیه روزگار می گذرانند. در حال حاضر خالد عبیاوی در زندان کارون در حبس بسر می برد.

۴٩-عیدان  بیت سیاح(شاخی): فرزند کاظم ۳۷ ساله اهل شهر حمیدیه است. اتهام وی محاربه و ارتباط با خارج و پرونده وی نزد شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی فرهادوند بوده، و منتظر صدور حکم می باشد. وی تحصیلاتی در سطح دبیرستان دارد و متاهل و دارای ۵ فرزند است. عیدان دارای یک فرزند دختر بیمار است و از بیماری طاقت فرسایی رنج می برد. وی در بازارچه حمیدیه مغازه فروش وسایل لوله کشی آب داشت. در أوائل سال ٢٠١٢ دستگیر شد، وهماکنون در زندان کارون در حبس بسر می برد.

۵٠- جاسم سواعدی: متولد ١٣۶٣، اهالی شهر حمیدیه و در اوائل سال ٢٠١٢ بازداشت شد. اتهام وی محاربه و ارتباط با خارج از کشور و پرونده وی نزد شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی فرهادوند بوده، و منتظر صدور حکم می باشد. جاسم سواعدی در حال حاضر در زندان کارون در حبس بسر می برد.

۵۱- محمد علی عموری نژاد: محمد علی عموری نژاد اهل شهر خلفیه متولد ١٣۵۶ وبلاگ نویس و فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی- شیلات و آبزیان از دانشگاه صنعتی اصفهان و فعال دانشجویی و یکی از مؤسسان نشریه دانشجویی ” التراث” که در دانشگاه صنعتی اصفهان منتشر می شد، از موسسان موسسه فرهنگی الحوار ( گفتگو) که در بهمن ١٣٨٩ از کشور عراق به ایران تحویل داده شد. وی به تهام محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه ٢ دادگاه انقلاب اسلامی احواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی به اعدام محکوم شد. بنا به منابع غیررسمی گفته می شود که حکم اعدام وی تبدیل به حبس ابد شده است.

۵۲- یابر البوشوکه: فرزند محمد متولد ٢۴/٢/١٣۶٣، اهل خلفیه و در تاریخ ١٣/٠٣/٢٠١١ بازداشت شد. وی از اعضای موسسه فرهنگی الحوار( گفتگو) است که به اتهام محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه ٢ دادگاه انقلاب اسلامی احواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی به اعدام محکوم شده است.

۵۳- مختار البوشوکه : فرزند محمد متولد ۶/٩/١٣۶۵ ، اهل خلفیه و در تاریخ ١٣/٠٣/٢٠١١ بازداشت شد. وی از اعضای موسسه فرهنگی الحوار( گفتگو) است که به اتهام محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه ٢ دادگاه انقلاب اسلامی احواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی به اعدام محکوم شده است.

۵۴- امیر معاوی: ٢۴ ساله، اهل  منطقه ملاشیه شهر احواز است که در ماه مه سال ٢٠١١ بازداشت شده است. وی به اتهام محاربه با خدا و اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی مرتضی کیاستی به ٣۵ سال حبس در استان مازندران محکوم شد.

۵۵- فالح سیلاوی: وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به سال حبس در زندان کارون محکوم شده است.

۵۶- سعد سیلاوی: اهل شهر حویزه که در سال ۱۳۸۹ بازداشت شد. وی به اتهام تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی اینترنت، به ٣ سال حبس محکوم شده است. در حال حاضر سعید سیلاوی در زندان کارون بسر می برد.

۵۷- محمد نواصری: فعال سیاسی احوازی است که به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ١٢ سال حبس محکوم شده است.

۵۸- جاسم نبهان نیسی: وی در سال ۲۰۰۹ در سوریه بازداشت شده و به ایران تحویل داده شد. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ١٠ سال حبس زندان کارون محکوم شد و در حال حاضر دوران تبعید خود در شهر تبریز را سپری می کند.

۵۹- شهاب عباسی: فرزند احمد، متولد ١٣۶۵، وی هنگام مراجعه به تهران جهت دریافت کارت پایان خدمت در تابستان ۲۰۰۹ بازداشت شده است. شهاب عباسی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی علی فرهادوند، به ٣ سال حبس در زندان اردبیل محکوم شد.

۶۰- هادی البوخنفر نژاد:  فرزند عبد الخضر متولد ١٣۶٠ و متأهل، اهل شهر فلاحیه است که در تابستان ۲۰۰۹ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی علی فرهادوند به ٣ سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل محکوم شده است.

 ۶۱- سامی جدماوى نژاد: متولد ١٣۶٠، اهل فلاحیه است که در تابستان ۲۰۰۹ بازداشت شده است. وی به اتهام محاربه و فساد فی الارض از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی علی فرهادوند به سه سال حبس در تبعید در زندان شهرستان اردبیل  محکوم شده است.

۶۲-  ناجی مخیوری: اهل کوی علوی شهر احواز است که به اتهام نشر مذهب اهل سنت در سال ٢٠٠٩ بازداشت شده است. وی به ۵ سال حبس در زندان کارون محکوم شده است.

۶۳- رحمان عساکره: فرزند احمد، ٣٧ ساله، اهل شهر خلفیه، دارای ۵ فرزند، معلم و دارای لیسانس روانشناسی است که در فوریه ۲۰۱۱ بازداشت شده است. وی از سوی شعبه ٢ دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی سید محمد باقر موسوی به ٢٠ سال حبس در تبعید محکوم شده است. در حال حاضر رحمان عساکره در زندان مشهد، در حبس بسر می برد.

۶۴- رضا عنید زاده: فرزند نزال، اهل حمیدیه است که در اوایل سال ۲۰۱۲ بازداشت شده است. وی به محاربه و ارتباط با خارج متهم شده و پرونده اش نزد شعبه اول دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی فرهادوند بوده، و او در انتظار صدور حکم در زندان کارون در حبس بسر می برد.

۶۵- جبار یباری: متولد ١٣۶٧، فرزند ناعم، وی فعال فرهنگی –  سیاسی اهل احواز است که در تاریخ ٣/١/١٣٩١ بازداشت شده است. وی مدتی را در زندان کارون در حبس بسر برده و هماکنون بقید وثیقه آزاد شده است.

۶۶-  رسول دحیمی: فرزند خلف، فعال سیاسی اهل شهر احواز است که در اسفند ۱۳۸۴ بازداشت شده است. وی از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب احواز به ریاست قاضی محمودی به ۵ سال حبس و ۵ سال تبعید به تویسرکان شهر همدان محکوم شده است. رسول دحیمی در حال حاضر دوران تبعید خود در تویسرکان را سپری می کند.

۶۷- طالب سواری: فرزند حمید، در تیر ماه ١٣٨۶ بازداشت شده است. وی محکوم به ١٠ سال حبس بوده و در زندان سپیدار احواز در حبس بسر می برد. در زندان سپیدار از عفونت چشم رنج می برد و نیاز به جراحی دارد. وی سابقه بازداشت شدن در سال ٢٠٠٠ را نیز داشته است. درپی زندانی شدن طالب سواری، خانواده اش بی خانمان شده و توسط افراد خیر مخارجشان تامین می شود.

۶۸- مجید ساری: فعال سیاسی اهل منطقه سید کریم شهر احواز است که در سال ۲۰۰۱ بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، ارتباط با بیگانه، به ٢٠ سال حبس محکوم شده است. وی در زندان از تشنج عصبی رنج می برد.

۶۹- حاج مکی حلمی زاده: اهل شهر محمره، ۵۵ ساله و متأهل است که در تاریخ ٢٧/١٠/٢٠١٢ بازداشت شده است. وی به اتهام گرایش به تسنن به حبس محکوم شده است. درحال حاضر پس از طی یکسال  و پنج ماه حبس در زندان کارون، جهت گذراندن دوران تبعید به شهر اردبیل منتقل شده است.

۷۰- عبد الامیر مطوری: فعال سیاسی اهل محمره است که در سال ۱۳۸۹ شمسی بازداشت شده است. وی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس محکوم شده است. در حال حاضر وی در زندان کارون بسر می برد و از بیماری تشنج عصبی رنج می برد.

۷۰- عادل معفراوی: فرزند عدنان، محکوم ١۵ سال حبس است. در زندان کارون دوران محکومیتش را سپری می کند و در اثر شکنجه از ناحیه لگن و کمر رنج می برد.

۷۱- ماجد چلداوی:  فرزند سعدون، اهل کوی علوی شهر احواز که در فوریه ٢٠٠٩ بازداشت شده است. به هنگام بازداشت وی ١۶ ساله بوده و در نتیجه شکنجه و اعدام برادرش محمد چلداوی، روانی شده است. وی به دلیل حالت روانی اش از زندان آزاد شده است.

۷۲- علی حیدری: در فوریه سال ٢٠٠٩ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده و همچنان در بلاتکلیفی در زندان کارون بسر می برد.

۷۳- عمار عبیات: فرزند گطان، اهل شهر حمیدیه است که در تاریخ ٧ اسفند ١٣٩٢ بدلیل شرکت در اعتراض به تخریب بنای تاریخی «قصر شیخ عبدالحمید» فرزند «شیخ خزعل» بازداشت شده و بلاتکلیف در زندان قنیطره(دزفول) در حبس بسر می برد.

۷۴- -قاسم سواری: فرزند سعید، ٢٠ ساله، بدلیل شرکت در  اعتراض به تخریب قصر سله یا سرای عجم در احواز از روز ٢٧ اسفند ١٣٩٢ بازداشت شده و تاکنون از سرنوشت وی نامشخص است.

۷۵- فؤاد سلامات: از اهالی قلعه چنعان شهر احواز، به اتهام گرایش به تسنن در تاریخ ٢٢-١-٢٠١۴ بازداشت شده و بلاتکلیف در زندان کارون در حبس بسر می برد.

۷۶- عبد الرحیم سلامات: از اهالی منطقه قلعه چنعان شهر أحواز ، در تاریخ ٢٢-١-٢٠١۴، باتهام گرایش به تسنن بازداشت شده و بلاتکلیف در زندان کارون بسر می برد.

۷۷- عباس عبیات: فرزند عیسى، ٢۶ ساله، اهل شهر احواز و فارغ التحصیل دانشگاه در رشته أدبیات انگلیسی است. وی  روز سه شنبه ۲۵ فوریه ۲۰۱۴ به اتهام گرایش به تسنن بازداشت شده و همچنان بلاتکلیف در حبس بسر می برد.

افراد بازداشت شده با نامهای آتی (ردیف ۷۸ تا ۹۳)همگی که در روز سه شنبه ۲۵ فوریه ۲۰۱۴ به اتهام گرایش به تسنن، بازداشت شده و همچنان بلاتکلیف در حبس بسر می برد.

۷۸- حسن عبیات: فرزند فرحان، ٣٣ ساله، متأهل و دارای دو فرزند

۷۹- صالح تویرات: ٢٨ ساله از أهالی شهر احواز

۸۰ – احمد عبیات: فرزند محصر، ٣٠ ساله ، متأهل، و اهل شهر احواز

۸۱- جاسم کروشاوی: ۴۵ ساله و اهل شهر احواز

۸۲-فؤاد ساعدی: ٢٨ ساله، از اهالی شهر احواز

۸۳-جاسم تویرات: از اهالی شهر احواز است

۸۴- سید ناصر موسوی: فرزند عبدالواحد الموسوی، از اهالی شهر احواز

۸۵- -جعفر سواری: از اهالی شهر احواز

۸۶- باسم سواری: فرزند مهدی  ۲۲ ساله، شاعر و فعال فرهنگی، از اهالی شهر احواز

۸۷- سیدعباس موسوی: از اهالی شهر احواز

۸۸- سیدرضا موسوی: فرزند سیدمالح، از اهالی شهر احواز

۸۹- حیدر سواری: فرزند جلیل ۲۲ ساله، دانشجو، از أهالی شهر احواز

۹۰- سید مهدی موسوی: فرزند سیدنور، از اهالی شهر احواز

۹۱- سیدموسى موسوی: از اهالی کوی علوی شهر احواز

۹۲- جاسم کروشات: ٢۵ ساله، از اهالی شهر احواز

۹۳- جعفر چلداوی: ۳۵ ساله، اهل کوی علوی شهر احواز

۹۴- هادی بیت شیخ احمد: فرزند عوده، ۴۵ ساله، کارمند بانک و ساکن کوی گلستان شهر احواز است. وی به اتهام گرایش به تسنن در تاریخ ١۵ اسفند ١٣٩٢ بازداشت شده و همچنان بلاتکلیف در حبس بسر می برد.

۹۵- باقر غلامی( نعامی): وی در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ بازداشت شده و از سوی شعبه ١٢ دادگاه انقلاب احواز به قضاوت طهماسبی به نشر مذهب أهل سنت (طبق حکم وهابیت) متهم شده است. حکم باقر غلامی هنوز صادر نشده و در حال حاضر در زندان کارون در حبس بسر می برد.

گردآوری: کریم دحیمی

فعال حقوق بشر احوازی

 

تمام حقوق نشر متعلق به وب سایت پادماز است. مطالب منتشرشده در وب سایت پادماز ضرورتا بیانگر رویکرد جنبش ملی دموکراتیک عرب الاحواز نیست.

الصعود لأعلى